Gullbabici - Hayata Dair Herşey  
  #1  
Alt 01-20-2015, 08:33 PM
buse
 
Mesajlar: n/a
Standart Prematüre bebek bakımı


Hepimiz büyük umutla beklediğimiz bebeklerimizin sağlıklı ve sorunsuz dünyaya gelmesini istiyoruz. Fakat bazen bu mümkün olamayabiliyor. 37'nci haftayı tamamlamadan doğan bebekler prematüre kabul ediliyor. Türkiye'de her yıl 150 bin bebek erken doğuyor. Ülkemizdeki bebek ölümlerinin yüzde 75'inin nedeni de bu. 1000 gramın altında doğan bebeklerde var olan nörolojik bozuklukların kalıcı olma riski yüzde 60. Bebekler ne kadar erken doğarlarsa, riskleri de o kadar artıyor.

Acıbadem Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, "Normal gebelik süresi 38-42 yani ortalama 40 hafta. 37'nci haftadan önce doğan bebeklere prematüre bebek diyoruz. Yenidoğan yoğun bakım servislerinin teknolojileri ve deneyimlerinin artması ile birlikte 23-24 haftasından itibaren bebeklerin yaşayabilirlikleri artmaya başladı" diyor. Prematüre bebeklerin kendi içlerinde ileri derece prematüre (32 gebelik haftası altında doğanlar), orta derecede prematüre (32-34 gebelik haftaları arasında doğanlar) ve geç prematüre (34-37 gebelik haftası arasında doğanlar) diye ayrılmaya başladığını söyleyen Tıraş, ayrımın bu bebeklerin farklı tedavi yaklaşımlarına ihtiyaçlarından kaynaklandığını sözlerine ekliyor.

Prematüre bebekler, zamanında doğan bebeklerden daha farklı sağlık problemleri yaşıyor. Gebelik haftası ne kadar küçülürse, karşılaşılan problemler de o kadar artıyor ve tedaviye yanıtları azalıyor. Tıraş, "Prematüre bebeklerde doğar doğmaz karşılaşılan problemlerin başında solunum sıkıntısı geliyor. Solunum sıkıntısı doğumu takiben başlayabiliyor ve solunum cihazına ihtiyaç duyabiliyorlar fakat gelişen ilaçlar ve solunum cihazları, erken doğum riski olan gebelere verilen steroid tedavileri sayesinde bu bebeklerin hayatta kalma oranları ciddi oranda arttı. Bu bebeklerde prematüre apneleri, hava kaçağı gibi solunum sıkıntısına neden olabilecek başka sıkıntılar da olabilir" diyor.
Hangi sıkıntıları yaşıyorlar?

Prematüre bebeklerde yenidoğan sarılıklarına, beslenme problemlerine zamanında doğan bebeklere göre daha sık rastlanıyor. Gebelik haftası ile ters orantılı olarak bu bebeklerde beslenme intoleransı görülebiliyor. O zaman da damardan beslenme önem kazanıyor. Tıraş, "Enerji ihtiyaçlarının anne karnındakine benzer şekilde devamı sağlanmalı ki bebek hem büyüyebilsin hem de hastalıklarıyla başa çıkabilsin. Bu bebekler için anne sütü çok önemli. Yeterli enerjiyi kazanması için zaman zaman anne sütü güçlendirilmesi yapılır. Anne sütü yoksa prematüre bebek mamaları kullanılabilir" diyor.

Bu bebekler uzun süre yoğun bakım servislerinde kalabiliyor. Bu da bağışıklık sistemi tam gelişmemiş bebekte enfeksiyon riskini beraberinde getiriyor. Hastane enfeksiyonlarına karşı bebekleri korumak için antibiyotik tedavileri kullanılıyor. Bebeklerde doğumdan sonra olması gereken adaptasyon bu bebeklerde olamıyor veya gecikiyor. Duktus açıklığı en sık görülen kalp problemlerinin başında geliyor. Akciğer damarlarında daralmalar bebekteki solunum sıkıntısını da ağırlaştırabilir. Beyin ve göz damarlarının gelişmemesi nedeniyle beyin kanamaları, görme problemleri yine bu bebeklerde görülen sorunlar. Bu yüzden prematüre bebekler taburcu olmadan göz hekimi tarafından da muayene ediliyor. Kan şekeri düşüklükleri, elektrolit ve baz dengesizlikleri, bazı hormon dengesizlikleri de rastlanan diğer bulgular.
Prematüre bebek evde nasıl bakılır?

Erken doğduğu için birçok riskleri taşıyan bebeklerin evde bakımında diğer bebeklere oranla daha dikkatli olmak gerekiyor. Biz de evde bakım hizmeti veren Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri'nden Evde Bakım Medikal Sorumlusu Dr. Mustafa Emeksiz'e evde bakımın inceliklerini sorduk.
Cilt bakımı ve göbek bakımı

• Göbek, eğer bir sorun çıkmazsa 7-10 gün içinde düşer. Kordon ayrılıp düşmeye yakın, ayrılan yerine bir damla 'biokadin' damlatın.
• Kordonun üzerine hiçbir şey sarmayın. Bezini göbeğin altında olacak şekilde takın.
• Bütün yenidoğanların olduğu gibi prematürelerin de cildi hassas ve narindir. Özellikle prematürelerde kulak gibi kıkırdak dokuların olduğu bölümler olgunlaşmadığı için sağ, sol yan yatırıldığında uzun süre pozisyon değiştirilmemesine bağlı olarak kulaklarda yapışıklıklar, nekrozlar, baş bölgesinde düzleşmeler oluşabilir.
• Pozisyon değiştirmede, hassas bölgelerine havlu, pet gibi malzemelerle desteklemekte fayda var.
• Gözlerinde yapışıklıklar, çapaklanmalar ve hatta akıntılar görebilirsiniz. Göz bakımını kaynamış soğumuş suyla yapabileceğiniz gibi bunun için üretilmiş silme mendillerini de kullanabilirsiniz.
• Bir göze kullanılan gazlı bez diğer gözde kullanılmamalı, herhangi bir enfeksiyon varsa diğerine bulaştırabilirsiniz.


Uyku

• Prematüre doğan bebeklerin çoğu uyku problemi yaşar. Çok sık uyur ve uyanırlar. Endişelenmeyin, gelecek üç ay içinde beyninin gelişmesiyle bebeğiniz daha çok uyuyacak.
• Üçüncü ve dördüncü ayda gece 7–8 saat uyur, gündüzleri dinlenirler. Bu nedenle beslenmede harcanan süreye dikkat etmeli, beslenme ve uyku düzenini iyi ayarlanmalısınız.
• Büyüme hormonu uyku safhasında salgılanır. Oda lambasının ayarlanır olması bebeğin gece gündüzü ayırt etmesi açısından faydalı.
• Gündüzleri daha hareketli bir yaşamdan geceleri uyku ve sessizliğe geçiş bebeğin ev ortamına adaptasyonu yönünden önemli.

Evde enfeksiyon kontrolü

• Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için her türlü enfeksiyona açıktırlar. Ziyaretçilere, özellikle okul çağı çocuklarına kısıtlama koymak yerinde olur.
• Oyuncakları yıkanabilen, toz tutmayan ve tüysüz oyuncaklar olmalı.
• El temizliği enfeksiyon kontrolünde birinci basamak.
Bebeğe dokunmadan önce, alt temizliği sonrası eller mutlaka yıkanmalı ve el temizliğine özen gösterilmeli.
• Tırnakların kısa kesilmesi ve mümkün olduğunca takı takılmaması yine enfeksiyonu engellemek açısından önemli.
Bebeğin banyosu

• Bebekler göbek kordonu düştükten sonra ilk banyolarını yapabilir. Bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığı 36-38 derece civarında olmalı. Suyun sıcaklığını termometreyle kontrol edebilirsiniz.
• Musluk suyu yerine kaynamış, soğumuş su tercih edin.
• Bebeğin vücut ısısını korumak için banyo sonrası vücut yağlama işlemi de banyoda yapılmalı. Bu işlemi yaparken bebeğinizi yıkadığınız suyun içine bebek losyonunu döküp bebeği durular gibi üzerine dökebilirsiniz.
• Bu işlem bittikten sonra havluya sarılan bebek hemen uygun ısıdaki odada giydirilebilir.
• Bebekler her yıkamada şampuanla yıkanmamalı.
• Ayrıca bebeğinizin yüzüne sabun ya da şampuan sürmeyip sadece ılık su ile yıkamalısınız.
Bebeğin beslenmesi

• Prematüre bebeklerin besin ihtiyaçları zamanında doğmuş bebeklerinkinden daha farklı. Emzirme sırasında bebekler memenin koyu renkli kısmının tamamını ağzına almalı. Aldıkları enerji doğru hesaplanmalı, beslenmesi ona göre düzenlenmeli.
• Bebek anneyi yeterince ememiyorsa mama desteği verilmeli. Prematüre mamaları diğerlerinden farklı olduğundan doktor önerisi şart.
• Mamanın ısısı el üstü veya el bileğinin içine damlatarak kontrol edilmeli.
• Bazı prematürelerde aldığı miktar ölçüm açısından önemlidir. Bu yüzden vereceğiniz miktarı enjektör ile ölçerek biberonla verebilirsiniz.
• Mama desteğiyle besleniyorsa mama hazırlama koşulları ve biberonla beslenme kurallarına çok dikkat edilmeli.
• İçme suyunu temiz bir kapta fokurdamaya başladıktan sonra 10 dakika kadar kaynatmak, ölçülü ve cam biberonlar kullanmak bebek sağlığı için önemli.
• Biberonların emziklerini, süt pompanızın aparatlarını sterilizatör cihazında buharla ya da ayrı temiz bir tencere edinerek bütün parçaların üstünü kaplayacak şekilde içme suyuyla kaynatarak sterilize edebilirsiniz.
• Silikon veya kauçuk biberon emzikler kullanılabilir, dikkat edilmesi gereken emzik deliklerinin büyüklüğü. Akış hızı damla damla olmalı. Büyük delikler aspirasyon riski doğurabilir.
• Bebeğin emme refleksini geliştirebilmesi için besleme öncesinde ve sonrasında anne mutlaka emzirmeli.
• Bebek memeyi boşaltamıyor veya çabuk yoruluyorsa göğüste kalan süt sağılmalı ve uygun koşullarda saklanmalı.
• Anne her emzirme sonrası ve her göğüs değiştirildiğinde mutlaka bebeğin gazını çıkarmalı.
• Besleme esnasında bebeğin başını 45 derece açı ile tutmak, biberon emziğinin akış hızını ayarlamak, mamanın ısısını kontrol etmek, anne sütü veya mamanın miktarını ayarlamak ve besleme işlemi yapan kişinin rahatlığını sağlaması önemli.
• Beslenme süresi 30 dakikayı geçmemeli. Besleme süresi uzarsa öğün sayısı azalır ve kilo kaybı oluşabilir.
• Beslenme sonrası sağ veya sol yana yatırırken başı vücutla hafifçe yüksek tutulmasında da fayda var.
• Beslenme sonralarında aspirasyon sık görülen bir komplikasyon ve dikkat edilmesi gerekiyor.
• Annenin beslenme öncesinde ve sonrasında meme bakımını yapması gerekiyor.
• Yenidoğan sarılığının en önemli sebebi yetersiz beslenme. Özellikle prematüre doğan bebeklerde eve taburcu olduktan sonra beş günde bir bilirubin değerlerine bakılmalı ve cilt rengi kontrol edilmeli.
• Bebeklere ilk yılında inek sütü verilmemeli.
• Prematüre bebeklerde yakından kilo takibi yapmak gerekiyor. Bebek iyi besleniyorsa yaşamının ilk aylarında haftada 200 gram kilo alabilir. Kilo alımı ve takibi için her olumsuzlukta doktora başvurmak gerekiyor.
bebeklerin sağlık sorunlarıyla ilgili aileleri bilgilendiriyor, yeni anne-babalara tıbbi ve manevi destek oluyor. Prematüre bebeği olan aileler El Bebek Gül Bebek Derneği // Minicik ellerinden tutun ki, hayata tutunsunlar. sitesinden derneğe ulaşabiliyor. Dernek Avrupa Prematüre Bebek Dernekleri Çatısı (EFCNI) üyesi.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Arama
Stil
Forum Bilgilendirme Linkler
Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir.
bursa escort bursa escort buca escort tuzla escort seks hikayeleri erenköy escort gaziantep escort seks filmi izle ... bursa escort bursa escort bursa escort ... sincan escort kızılay escort rus escort etlik escort gaziantep escort beylikduzu escort istanbul escort bayan hack forum muğla escort izmir escort izmir escort izmir escort şişli escort istanbul travesti otele gelen escort eryaman escort sincan escort şişli escort mecidiyeköy escort beşiktaş escort escort istanbul ataköy escort Ankara escort bayan Escort ankara Escort ankara Escort eryaman Keçiören escort Escort ankara Sincan escort bayan Çankaya escort bayan muğla escort Anadolu Yakası Escort Kartal escort Kurtköy escort Maltepe escort Pendik escort Kartal escort etlik escort etimesgut escort Escort bayan Escort bayan bahisu.com girisbahis.com numberoneescorts.com Escort balçova escort alsancak escort gaziemir escort bornova escort konak escort buca escort karşıyaka escort mersin escort bahis forum istanbul escort escort escort escort travestileri travestileri gebze escort göztepe escort çorlu escort ümraniye escort çeşme escort başakşehir escort küçükcekmece escort bahçelievler escort bağcılar escort ümraniye escort üsküdar escort gaziemir escort sancaktepe escort altyazılı porno

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108